در تابستان ۱۳۹۵، دانشکده فنی دانشگاه تهران با مشارکت شرکت شمش فلز رویال اقدام به برگزاری دومین دوره کارآموزی مشترک در تنها کارخانه تولید منیزیم ایران نموده است.

در این دوره کارآموزی دانشجویان دانشکده های مکانیک، مهندسی شیمی، متالورژی، برق، معدن و صنایع دانشگاه تهران ابتدا طی دو روز آموزش فشرده، با ویژگی های مختلف صنعت منیزیم آشنا و به مدت سه روز در واحد های مختلف این کارخانه مشغول کار شده اند. پس از تکمیل آموزش و آشنایی با فرایند های کارخانه، دانشجویان به انتخاب خود و راهنمایی کارشناسان اقدام به انتخاب میکرو پروژه ای جهت رفع مشکل یا بهبود فرایند های کارخانه می نمایند. بدیهی است که انتخاب هر دانشجو وابسته به رشته تحصیلی، علایق شخصی و اولویت های کارخانه می باشد. در ۵ روز باقیمانده دانشجویان در واحد مربوط به پروژه انتخابی خود مستقر شده و اقدام به بررسی های دقیقتر، جمع آوری اطلاعات و انجام آزمایشات می نمایند. پس از بازگشت به تهران گزارش های فنی حاوی نتایج بررسی ها و تحلیل نتایج در تماس با کارخانه با نظرات مجری کارآموزی تکمیل می شود. لازم به ذکر است که تمام هزینه های سفر و هزینه های آزمایشگاهی و کارگاهی در این دوره را شرکت میزبان (شمش فلز رویال) متقبل شده است.

تجربه دو دوره برگزاری این برنامه مشترک نشان دهنده توانایی دانشجویان به جلب رضایت کامل شرکت میزبان و همزمان رضایت دانشجویان از این شیوه نوین کارآموزی است.

مرکز تحقیقات فناوری های پیشرفته آلیاژهای سبک در دانشکده فنی دانشگاه تهران آمادگی برگزاری دوره های مشابه در شرکت های صنعتی مرتبط با آلیاژهای سبک در کشور را داشته و در صدد است با جلب مشارکت سایر شرکت های فعال در این صنایع اقدام به برگزاری تورهای کارآموزی نماید. در این “ابر کاراموزی” دانشجویان به مدت یک ماه با سفر به شهر های مختلف و فعالیت در کارخانه های مرتبط با صنعتی واحد آشنا شده و با کسب تجربه صنعتی منحصر به فرد، همزمان مهارت های مکمل مهندسی از جمله کار جمعی، مسئولیت پذیری، توانایی حل مسئله و بزرگ اندیشی را آموخته و برای خدمت موثر به کشور آماده می شوند.

ما را در پرورش صحیح سرمایه های کشور یاری کنید.