بازگشت به صفحه کامل

اولین نمایشگاه نقاشی در دانشکده مکانیک دانشگاه تهران

اولین نمایشگاه نقاشی در دانشکده مکانیک دانشگاه تهران


رویدادی هنری و فرهنگی و بی‏ سابقه در دانشکده فنی!

 

 

نمایشگاه گروهی نقاشی که با شرکت جمعی از دانشجویان دانشکده‏های مختلف دانشگاه تهران در روزهای سه ‏شنبه و چهارشنبه مورخ 15 و 16 مرداد ماه 98 در ساختمان جدید دانشکده مکانیک برپا شد، در نوع خود اتفاقی کاملا استثنایی و در عین حال جدید بود که شاید کمتر کسی انتظار برگزاری چنین نمایشگاهی را در دانشکده مکانیک داشت. ایده اصلی این نمایشگاه از سوی علی شاه‏سواری دانشجوی دکتری مکانیک دانشگاه تهران با دکتر ابری‏نیا ریاست دانشکده در اواخر تیرماه سال جاری مطرح می‏شود. خوشبختانه این پیشنهاد از سوی مقام ریاست دانشکده مورد استقبال و حمایت همه‏جانبه قرار می‏گیرد و با پیشنهاد دکتر ابری‏نیا یک فراخوان سراسری به کلیه‏ی دانشکده‏های دانشگاه تهران ارسال می‏شود. پوستر فراخوان این نمایشگاه که در  شکل 1نشان داده شده است علاوه بر نصب در دانشکده فنی، در تابلو اعلانات تمامی دانشکده‏های مختلف دانشگاه تهران نیز قرار می‏گیرد و به طور همزمان از طریق چندین کانال تلگرامی پرمخاطب دانشکده و دانشگاه تهران اطلاع‏رسانی می‏شود. طبق بررسی‏های انجام شده، بیشتر شرکت‏کنندگان از طریق کانال‏های تلگرامی دانشگاه تهران از برگزاری این نمایشگاه مطلع شده‏اند. با وجود قرارگیری در بازه‏ی زمانی تعطیلات تابستانی دانشگاه و زمان کوتاه بین زمان شروع فراخوان و برگزاری نمایشگاه، فراخوان با استقبال بی‏نظیری از سوی دانشجویان روبرو می‏شود. شاید این استقبال گسترده از یک سو به دلیل خلا برگزاری چنین نمایشگاه‏هایی در دانشکده‏های مختلف دانشگاه تهران و از سوی دیگر به دلیل رایگان بودن شرکت دانشجویان در این نمایشگاه برمی‏گردد. در نهایت بیش از 13 نقاش مختلف از دانشکده‏های مکانیک، متالورژی، نقشه‏برداری، پزشکی، ادبیات، جغرافیا و ... با توجه به سطح کار برای شرکت در این نمایشگاه انتخاب می‏شوند. یکی از نکات جالب راجع به این نمایشگاه این است که رشته‏ی تخصصی هیچ کدام از شرکت‏کنندگان در این نمایشگاه  نقاشی و یا هنر نیست و تمامی شرکت کنندگان  در کنار تحصیلات دانشگاهی خود نقاشی را به عنوان یک تفریح و یا تخصص، تنها از روی عشق و علاقه دنبال می‏کنند. نکته‏ی جالب توجه دیگر این است که تعداد بانوان شرکت‏کننده در این نمایشگاه بسیار بیشتر از تعداد آقایان بود که بیش از هر چیزی نشان از رواج بیشتر ذوق و شوق هنری در بین بانوان نسبت به آقایان در حال تحصیل در دانشگاه است.

شکل 1پوستر فراخوان نمایشگاه که در اکثر کانال‏های تلگرامی و دانشکده‏های دانشگاه تهران اطلاع‏رسانی شد.

باید در نظر داشت که پیش از شروع اجرای فرآیند فراخوان مجوز برگزاری از سوی معاونت فرهنگی دانشکده فنی اخذ گردید. بعد از قطعی شدن زمان و تعداد شرکت‏کنندگان در نمایشگاه، پوستر برگزاری مطابق  شکل 2تهیه و مجددا از طریق نصب در دانشکده‏های مختلف و کانال‏های تلگرامی دانشگاه اطلاع‏رسانی شد.

شکل 2پوستر برگزاری نمایشگاه گروهی نقاشی

با توجه به نبود سابقه‏ی قبلی در برگزاری نمایشگاه نقاشی در دانشکده فنی، تجهیزات لازم برای برگزاری باید از طریق سایر ارگان‏های دانشگاه تهران تهیه می‏شد. برای مثال با توجه به نبود امکان نصب تابلوها در دانشکده، با گفتگوهای انجام شده با مسجد دانشگاه تهران، تعدادی سه‏پایه از مسجد به امانت گرفته شدند. با ارسال پوستر و گفتگوهای تلفنی از دو شرکت نستله و سن‏ایچ به عنوان حامیان این نمایشگاه نقاشی دعوت شد تا با محصولات خود از بازدیدکنندگان و مهمانان نمایشگاه پذیرایی کنند. خوشبختانه این دو شرکت در هر دو روز برگزاری نمایشگاه در محل حاضر شدند و طبق بررسی‏های انجام شده حضور آن‏ها رضایت متقابلی را در پی داشت. با برآوردهای انجام شده تعداد بازدیدکنندگان از این نمایشگاه نقاشی در هر روز به طور میانگین به بیش از 400 نفر می‏رسید که در نوع خود نمایشگاهی بسیار پر مخاطب محسوب می‏شود. با توجه به هماهنگی‏های انجام شده با حراست دانشکده فنی، بازدید از این نمایشگاه برای عموم آزاد بوده به نحوی که تعداد بسیار زیادی از بازدیدکنندگان از خارج دانشگاه آمده بودند. حضور و استقبال بی‏نظیر اساتید، کارمندان و دانشجویان دانشکده مکانیک و سایر دانشکده‏های فنی دانشگاه تهران از این نمایشگاه را می‏توان از اظهار نظرات آن‏ها در فرم نظرسنجی به خوبی دریافت. هر چند که چنیدن مهمان هنری از دانشکده‏های مختلف و از چند گالری در بیرون دانشگاه برای این نمایشگاه دعوت شده بودند، اما تنها یکی از مهمانان حاضر به بازدید از این نمایشگاه شد. تهیه‏ی تقدیرنامه برای این مهمانان و اعطای گواهی حضور به شرکت‏کنندگان از دیگر نکات مثبت و تاثیرگذار این نمایشگاه بوده است.

با وجود تمامی چالش‏های برگزاری نمایشگاه نقاشی در دانشکده مکانیک، بازخورد بسیار مثبت آن از سوی شرکت‏کنندگان و البته بازدیدکنندگان سبب می‏شود تا انگیزه‏ی برپایی مجدد آن بیش از پیش تقویت شود. در واقع با برگزاری این نمایشگاه می‏توان به جرات گفت که هنر نقاشی به عنوان یکی از هنرهای تجسمی، نه تنها رواج چشمگیری در میان دانشجویان سایر رشته‏های تحصیلی دارد بلکه مخاطب خاص و عام خود را در محیط دانشگاه به شکلی کاملا باورنکردنی به خود جذب می‏کند با برپایی چنین نمایشگاه‏هایی علاوه بر تشویق و حمایت از دانشجویان هنرمند، افزایش ارتباط موثر هنری بین دانشجویان و اساتید، تلطیف و تغییر فضای تکراری دانشگاه، می‏توان زمینه‏ی رشد و شکوفایی هر چه بیشتر استعداد‏های هنری دانشجویان را در کنار تحصیل سایر علوم ایجاد کرد. . امید است که با حمایت‏های بیش از این بتوان برگزاری نمایشگاه‏های هنری را در تمامی دانشکده‏های غیر هنری نهادیه کرد.

 

 

 

 

برچسب ها