نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

ریاست فعلی دانشکده

ریاست فعلی دانشکده


 

 

 
سخنی از ریاست دانشکده
دانشکده مهندسی مکانیک پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران با تاریخ پربار و دیرین خود بیش از 84 سال است که در عرصه علم و فنآوری این سرزمین فعالیت می‌نماید. گزارش پیش رو اولین گزارش سالانه مدون است که تهیه شده است. امید می‌رود که با همت و تلاش همکاران عزیز در این دانشکده از این پس هر سال گزارشی سالانه تهیه و تدوین و ارائه گردد. به هر تقدیر در گزارش سالانه 1396 لاجرم می‌بایست نه تنها موارد مربوط به این سال درج شود بلکه به سبب اینکه اولین گزارش از این دست بود، لازم می نمود تا معرفی کاملی از دانشکده انجام گردد. در عین حال سعی شده است تا گزارش فعالیت¬های سال 1396 نیز بطور کامل ارائه شود. نکته قابل توجه این است که از تابستان سال 96 ساختار دانشکده تغییرات اساسی داشت و معاون پژوهشی بطور مستقل شروع به فعالیت نمود که باعث گردید تا در حدود 8 میلیارد تومان قراردادهای پژوهشی بین دانشکده و انواع شرکت¬ها و سازمان¬های بیرونی اعم از بخش دولتی و خصوصی منعقد گردد.
مراکز و آزمایشگاه¬های دانشکده مهندسی مکانیک به شکل فزاینده¬ای رشد و توسعه داشته¬اند و فضاهای مناسبی برای فعالیت دانشجویان و اعضای هیأت علمی و مراجعه صنعت ایجاد شده است. 
از جمله فعالیت‌های منحصر بفردی که در دو تا سه سال گذشته شروع و در سال 96 به پایان رسید، تدوین برنامه جامع راهبردی دانشکده مهندسی مکانیک بود که برای دوره 1396 تا 1400 به اجرا در آمده است.
چشم انداز دانشکده تا سال 1400 در سه محور ذیل خلاصه می‌شود:
شناخته شدن به عنوان پیشگام در تربیت فارغ التحصیلان و متخصصین با توانائی حل مسئله
تأمین نیمی از منابع مالی دانشکده بصورت مستقل. 
قرارگیری رتبه دانشکده در بازه 75 تا 125 دانشکده‌های مهندسی مکانیک برتر دنیا. 
یک فعالیت نوآورانه دیگر که از سال 1394 در دانشکده آغاز و ادامه یافته است ایجاد یک مرکزی به نام خانه و دانشگاه است که باعث گردیده تا دائره ارتباطات بین دانشکده و اولیاء دانشجویان گسترده و اثرگذار گردد و فرصت های جدیدی را آفریده است.
 دانشکده مهندسی مکانیک با جذب اعضای هیأت علمی جوان، پرشور، با انگیزه و نخبه کشور توانسته است بنیه علمی، آموزشی، پژوهشی و اجرایی خود را چندین برابر نماید.
سیاست‌ها و راهبردها و فعالیت‌های دانشکده به سمت برآورده کردن نیازهای کشور جهت‌یابی شده و فضای جدیدی برای شکوفایی، خلاقیت و نوآوری پدید آمده است. فارغ التحصیلان دانشکده می‌توانند از فرصت بوجود آمده استفاده کنند و بسوی ایجاد استارت آپ‌ها و کارآفرینی گام بردارند.
دانشکده مهندسی مکانیک و دانشکده فنی و دانشگاه تهران همواره در پهنه این سرزمین بیشترین تأثیرگذاری را داشته‌اند. امیدوارم که با حضور دانشجویان برجسته و همکاران هیأت علمی توانمند، شاهد درخشش و اثرگذاری کارساز و امید بخش این دانشکده در جامعه ایرانی باشیم.
 
             کارن ابری‌نیا                 
رئیس دانشکده مهندسی مکانیک
          شهریور1397