نمایشگر دسته ای مطالب

بازگشت به صفحه کامل

آغاز به کار سامانه جدید کارآموزی پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران و برگزاری سمینار مشترک کارآموزی 98 توسط دانشکده مهندسی مکانیک و کانون

آغاز به کار سامانه جدید کارآموزی پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران و برگزاری سمینار مشترک کارآموزی 98 توسط دانشکده مهندسی مکانیک و کانون


 

آغاز به کار سامانه جدید کارآموزی پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران و برگزاری سمینار مشترک  کارآموزی 98 توسط دانشکده مهندسی مکانیک و کانون


سامانه جدید آنلاین کارآموزی دانشگاه تهران برای برقراری ارتباط بین دانشگاه و شرکت‌ها آغاز به کار کرد و از این پس دانشجویان پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران می‌توانند برای گذراندن واحد کارآموزی خود از یک پلتفرم آنلاین استفاده کنند. امکان ثبت نام دانشجویان پردیس فنی دانشگاه تهران در این سامانه از ۱۰ اردیبهشت ۹۸ فراهم شده است. دانشجویان می توانند در این سامانه فرصت‌های کارآموزی را از شرکت‌های مختلف انتخاب کنند و پس از پذیرش در آن ها، واحد کارآموزی خود را بگذرانند.                                                                                                                                     

همچنین شرکت‌ها نیز می‌توانند موقعیت‌های کارآموزی متنوعی را در این سامانه ایجاد کنند و پس از طی کردن مراحل ارزیابی، به پذیرش و جذب دانشجویان توانمند در رشته‌های مختلف اقدام کنند.                                                           

مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی دانشگاه تهران با نگاهی پیشرو و به عنوان رویکردی نو برای ارائه خدمات به خانواده دانشگاه تهران، فرآیند کارآموزی پردیس دانشکده های فنی را در قالب (Software as a Service) و با همکاری شرکت ایران تلنت (Talent Coach) راه اندازی نموده است. پردیس فنی در پذیرش این رویکرد نوین پیشگام بوده است. در سال جاری فرآیند ذیل توسط این سرویس انجام می‌گیرد: 

  • اعلام فرصت‌های کارآموزی توسط شرکت‌ها
  • تأیید شرکت‌های معتبر توسط دفتر ارتباط با صنعت
  • جستجوی دانشجویان در بین فرصت‌های متناسب رشته آنها
  • انتخاب فرصت کارآموزی توسط دانشجو
  • پذیرش دانشجو توسط شرکت
  • ارزیابی شرکت و دانشجو
  • گردش‌های داخل دانشکده‌ها

اپلیکیشن تلنت کوچ که در حقیقت پل ارتباطی میان دانشجویان و تازه فارغ‌التحصیلان با صنایع و کسب‌وکارهای فعال در کشور خواهد بود، در آذرماه 97 توسط خانم مهندس آسیه حاتمی، بنیان‌گذار و مدیرعامل شرکت ایران تلنت و کارآفرین نمونه، رونمایی شد. در حال حاضر علاوه بر دانشگاه تهران، دانشگاه­های امیرکبیر و علامه طباطبایی نیز  با این اپ همکاری می­کنند.قابل ذکر است که آدرس اختصاصی این اپلیکیشن در سامانه کارآموزی پردیس دانشکده های فنی به صوت زیر در دسترس باشد:                                                                             https://ut.talentcoach.ir/

 در پی امضای تفاهم­نامه همکاری مربوط به این فرآیند  بین مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی دانشگاه تهران و شرکت ایران تلنت که به منظور ساماندهی و ارتقاء  نحوه انتخاب کارآموزی دانشجویان با هدف تسهیل در فرایند ورود به بازار کار صورت پذیرفته است، سمینار "آشنایی با دوره کارآموزی تابستان 98" در اردیبهشت ماه توسط دانشکده مهندسی مکانیک و کمیته تخصصی مهندسی مکانیک کانون کانون مهندسین فارغ التحصیل دانشکده فنی، در دانشکده مهندسی مکانیک برگزار شد. در این سمینار که تعدادی از مسئولین دانشکده مهندسی مکانیک و مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی دانشگاه تهران، مسئولین و اعضاء کمیته تخصصی مهندسی مکانیک و کارآفرینان برجسته عضو کانون، مدیران ارشد شرکت ایران تلنت و دانشجویان دانشکده  در آن حضور یافتند سامانه جدید کارآموزی پردیس دانشکده های فنی و اپلیکیشن تلنت کوچ نیز به دانشجویان و سایر مدعوین معرفی شد. 

در ابتدای سمینار آقای دکتر علیرضا ریاسی، معاونت پژوهشی و مهندسی مکانیک، ضمن خوشامدگویی به حضار، توضیحاتی در مورد فرآیند اخذ کارآموزی و اقدامات انجام شده توسط مسئولین دانشکده با همکاری کمیته تخصصی مکانیک کانون مهندسین فارغ التحصیل دانشکده فنی جهت یافتن و اخذ امکانات و ظرفیت پذیرش کارآموز از شرکتها و واحدهای  صنعتی برای دانشجویان دانشکده مهندسی مکانیک، ارائه دادند.

آقای دکتر محمدجعفر حداد، مدیر آشنایی با صنعت و مسئول کارآموزی دانشکده، نیز در سخنانی مقررات آموزشی مربوط به فرآیند کارآموزی در تابستان 98  را برای دانشجویان تشریح کردند. سپس آقای دکتر هاشمی، رییس مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی دانشگاه تهران، ضمن اشاره به راه اندازی سامانه جدید کارآموزی پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران، در مورد کلیات  تفاهم نامه امضا شده با شرکت ایران تلنت برای بکارگیری اپلیکیشن تلنت کوچ در این سامانه و نحوه ایجاد یکپارچگی این سامانه با سایر سامانه های دانشگاه تهران سخنانی را ایراد کردند.

خانم مهندس آسیه حاتمی از دیگر سخنرانان این سمینار بودند. به گفته ایشان علی‌رغم آنکه کسب‌ وکارهای فعال کشور دغدغۀ استخدام نیرو دارند، بسیاری از آن‌ها معتقدند که دانشجویان و تازه فارغ‌التحصیلان، نه تنها مهارت‌های کافی برای ورود به محیط کار را ندارند، بلکه اغلب اوقات، حتی هیچ تصوری از مسیرهای شغلی موجودد پیش‌رویشان ندارند. لذا دانشجویان با ثبت‌نام در تلنت کوچ می‌توانند دانش خود را نسبت به محیط کار شرکت‌ها و شیوۀ کار در آن‌ها ارتقا بخشند، مشاغل مختلف مورد نیاز کسب‌وکارها را بشناسند و از آخرین فرصت‌های کارآموزی در معتبرترین شرکت‌ها مطلع شوند. از طرف دیگر، شرکت‌ها قادر خواهند بود با درج فرصت‌های کارآموزی در تلنت کوچ، نیروی انسانی مورد نیاز خود را از میان بهترین دانشجویان از معتبرترین دانشگاه‌ها برگزینند و از طریق آموزش و مهارت‌افزایی دانشجویان، دانش و تکنولوژی روز را به کسب ‌وکار خود تزریق کنند. این کار باعث می‌شود تا هزینه‌های استخدامی شرکت‌ها نیز به شکل چشمگیری کاهش یابد. همچنین، شرکت‌ها با برگزاری تور داخلی برای دانشجویان و تازه فارغ‌التحصیلان و حضور در دانشگاه‌های معتبر کشور، می‌توانند ایشان را با محیط شغلی بازار کار کشور آشنا کنند و برای یافتن شغل دلخواهشان و انتخاب بهترین مسیر شغلی، آن‌ها را یاری کنند. در حقیقت، تلنت کوچ فضایی در اختیار دانشجویان، دانشگاه‌ها و صنایع قرار می‌دهد تا بدون واسطه با یکدیگر در ارتباط باشند. خانم مهندس سحرناز امیرطهماسب، مدیر مسئول اپلیکیشن تلنت کوچ در شرکت ایران تلنت،  نیز طی سخنانی فرآیند و نحوه انتخاب کارآموزی توسط این اپلیکیشن را برای حضار تشریح نمودند.

در ادامه  برنامه، پنل سخنرانی مسئولین و کارآفرینان برجسته عضو کانون فارغ التحصیلان دانشکده فنی دانشگاه تهران، متشکل از آقایان  مهندس محمدرضا کمره ای آبادی (کارشناس ارشد مکانیک 71، نایب رئیس هیئت مدیره کانون و مدیرعامل شرکت آب و انرژی)، آقای مهندس محمد حسین معین الدین (کارشناس ارشد مکانیک 59، رئیس کمیته تخصصی مهندسی مکانیک کانون و مدیرعامل شرکت بهسازان کاوش تهران)، آقای مهندس بهرام بیضائی (کارشناس ارشد مکانیک 55، رئیس هیئت مدیره شرکت کاربراتور ایران-ایرکاپارت)،خانم مهندس مهوش طیرانی (کارشناس ارشد برق 58، مدیر عامل شرکت نویان بسپار، رییس هیئت مدیره پتروشیمی ابن سینا، رییس هیئت مدیره پایانه اکسیر شیمی و رییس هیئت مدیره سرمایه گذاری بامداد) و خانم مهندس ساحره صفوی (کارشناس ارشد مکانیک 74، مدیر بخش تخصصی تجهیزات سد و نیروگاههای شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس) برگزار شد.

                                                                             

در این سخنرانی، آقای مهندس کمره ای ضمن تقدیر و تشکر از تلاشها و اقدامات مرکز فناوری اطلاعات و فضای مجازی دانشگاه تهران ومسئولین امور پژوهشی و کارآموزی دانشکده در زمینه راه اندازی سامانه جدید کارآموزی، فراهم   نمودن تسهیلات و امکانات کارآموزی برای دانشجویان و برگزاری سمینار مذکور، در مورد اهمیت دوره های کارآموزی در جهت کسب تجربه عملی و صنعتی دانشجویان و نیز افزایش فعالیتها و همکاری کانون با مسئولین دانشکده در این زمینه بویژه در سالیان اخیر، مطالبی را مطرح کردند.                                                                                                             

 آقای مهندس معین الدین نیز پس از ارائه  توضیحاتی در مورد چگونگی همکاری و فعالیت مشترک کمیته تخصصی مکانیک کانون و مسئولین پژوهشی و ارتبط با صنعت و کارآموزی دانشکده مهنسی مکانیک در زمینه یافتن ظرفیتها و امکانات کارآموزی برای دانشجویان دانشکده، با اشاره به ویژگی کارآموزی درشرکتهای کوچک وبزرگ و  انتظارات دانشجو از دوره کارآموزی، بر لزوم استفاده بهینه از دوره های ارزشمند کارآموزی برای تعمیق آموخته های علمی و فنی دانشجویان و ضرورت و نتایج سودمند انتخاب یک موضوع یا پروژه مشخص درمحل کاراموزی وکار پیگیر روی آن موضوع تا نتیجه گیری نهایی، تاکید کردند.                                                                                                                             

 آقای مهندس بیضایی دیگر سخنران این پنل، در سخنانی ضمن برشماری نتایج و تاثیرات مثبت کارآموزی  بر کسب تجربه و آینده شغلی دانشجویان، در مورد کارآموزی بعنوان یک مسئولیت اجتماعی برای شرکت پذیرنده صحبت کردند که شرکت پذیرنده و دانشجوی کارآموز در اجرای صحیح آن نقش داشته و لازم است که برای این منظور دارای هدف معین، برنامه ریزی قبلی، انضباط و جدیت باشند و افزودند که واحد ارتباط با صنعت و کارآموزی دانشکده نیز باید در این زمینه ارزیابی دقیق و صحیح  قبلی از شرکت پذیرنده دانشجو و نیز علاقه و اشتیاق دانشجو به انجام کارآموزی در شرکت مزبور داشته باشد و برای کسب و توسعه ظرفیت ها و امکانات موجود برای کارآموزی ارتباطات و پیوندهای خود را با واحدهای صنعتی بویژه شرکتها و کارخانجاتی که مدیران آن دانش آموخته دانشکده فنی دانشگاه تهران هستند گسترش دهد. ایشان در ادامه سخنانشان بعنوان یک نمونه به تشریح برنامه ها و امکانات شرکت تحت مدیریتشان، شرکت ایرکا پارت، برای کارآموزان و نحوه اداره مسائل مربوط به آنان پرداختند. بنا به گفته ایشان، این واحد صنعتی دستورالعمل اجرایی برای برنامه کارآموزی داشته و در اجرای کارآموزی به معنی واقعی کاملا جدی بوده و حتی تسهیلات رفاهی از قبیل مهمانسرا و غیره را نیز برای کارآموزان فراهم نموده است.                                                                                                                                                      

در همین زمینه، خانم مهندس طیرانی در سخنان خود دستاوردهایی نظیر آشنایی و برداشت عینی و واقعبینانه تر از محیط های صنعتی و کاری، افزایش بینش و قدرت تصمیم گیری در مورد آینده کاری، آشنایی با مدیریت و سازماندهی و نحوه تعامل با افراد بالادست و زیردست در محیط های کاری، تطبیق تئوری های علمی و فنی با عمل و صنعت و امکان بروز خلاقیت های فردی در مواجهه با شرایط محیطی و دشواریهای کاری، آشنایی با فرآیندهای تصمیم سازی، ایجاد ارتباطات و شروع شبکه سازی در محیط کار واقعی، کسب تحربه و سابقه کار مفید در رزومه شخصی برای اشتغال بعد از فارغ التحصیلی و حتی امکان استخدام در شرکت، سازمان و یا موسسه مربوطه را بعنوان نتایج انجام یک کارآموزی صحیح و موثر برشمردند.

در ادامه خانم مهندس صفوی با اشاره به این نکته که گذراندن دوران کارآموزی به شکل اصولی و مفید می تواند مناسب ترین فرصت و موقعیت برای پایه گذاری آینده حرفه ای و شغلی و تحصیلی و تقویت پیشینه (رزومه) مهارتی و تحصیلی دانشجویان در داخل و حتی خارج از کشور باشد، بعنوان یک نمونه جالب و مثبت، در مورد تجربه شخصی خودشان از کارآموزی دانشجویی در شرکت مهندسی مشاور مهاب قدس صحبت نمودند که منتج به استخدام ایشان درهمان شرکت شده است. بطوری که پس از مدتی مدیر همان افرادی شده اند که استاد کارآموزی ایشان در آن شرکت بوده اند. ایشان همچنین براساس تجربیات ارتباط و مواجهه با تعداد زیادی از دانشجویان کارآموز در طی سالهای متمادی عمر کاری خودشان، بر لزوم انتخاب محل کارآموزی توسط دانشجویان با درنظر گرفتن گرایش تخصصی وعلاقه مندی به نوع فعالیت شرکت یا سازمان مربوطه، داشتن اعتماد بنفس و برخورداری از فنون مکاتبه و مذاکره و گزارش نویسی و تسلط به حداقل یک زبان خارجه تاکید و به دانشجویان توصیه نمودند که در دوران کارآموزی در جهت کسب تجربه مفید کاری، جهت یابی و تشخیص علایق و اهداف واقعی فنی و حرفه ای خودشان، برقراری روابط اجتماعی خوب با همکاران و مدیران، شبکه سازی و ایجاد ارتباطات مستمر و سودمند حرفه ای برای تبادل اطلاعات و کمک های جدی آتی و نیز جلب توجه کارفرما برای افزایش شانس استخدام دانشجو در همان سازمان یا شرکت، به شکل اصولی و منطقی تلاش  کنند.                                                                                                   

 خانم مهندس صفوی در خاتمه سخنانشان ضمن آرزوی موفقیت برای دانشجویان از آنان خواستند که قدر رشته خود، دانشکده معتبر و دانشگاه فخیم تهران را بدانند، درسهای علمی، فرهنگی و اخلاقی حاکم بر دانشکده فنی را خوب بخاطر بسپارند و مسئولیت پذیری، احساس تعهد اخلاقی مهندسی، سلامت کاری و دلسوزی برای مردم و سرزمین را از این محیط فرهیخته بیاموزند.                                                                                                                                                   

در انتهای سمینار دانشجویان و سایر حضار نقطه نظرها، سوالات و مشکلات خود را در مورد فرآیند کارآموزی مطرح نموده و مسئولین دانشکده و کارآفرینان مذکور به سوالات مطروحه پاسخ دادند. در این قسمت آقای دکتر کریم پور رییس مرکز کامپیوتر دانشکده نیز در مورد برنامه ها و راهکارهای دانشکده در جهت افزایش سهمیه و امکانات کارآموزی و پژوهشی از قبیل گسترش و تحکیم ارتباط دانشکده با صنعت و امضای تفاهم نامه با واحدهای صنعتی و تولیدی توضیحاتی ارائه دادند. در این بخش همچنین بر ضرورت حفظ ارتباط فعال و راهبردی  بین دانشجو و استاد کارآموزی در طول دوران کارآموزی تاکید شد. در محیط پذیرایی نیز گپ و گفتگوی صمیمانه ای بین دانشجویان، مسئولین و سخنرانان کارآفرین عضو کانون انجام  پذیرفت. لزوم تحکیم و ارتقاء فزاینده پیوندها و همکاریهای دانشکده و دانشجویان و دانش آموختگان با کانون نیز یکی از نکات مهم مطرح شده از سوی مسئولین دانشکده، دانشجویان و نمایندگان کانون در این سمینار بود. در این مورد مسئولین دانشکده و کمیته تخصصی مکانیک کانون اظهار امیدواری نمودند که اینگونه اقدامات و همکاریهای مشترک و متقابل میان دانشکده و کانون در زمینه کارآموزی و فعالیتهای پژوهشی دانشجویان، اشتغال دانش آموختگان، ارتباط با صاحبان صنعت و نظایر آن بطور موثر و ثمربخش تداوم داشته و هرچه بیشتر گسترش پیدا کند.