شما اینجا هستید
صفحه اصلی > از دست ندهید! > ۲۵ کتابی که هر کارآفرین باید بخواند! (قسمت دوم)

۲۵ کتابی که هر کارآفرین باید بخواند! (قسمت دوم)

در ادامه مانند قسمت قبل ، به معرفی کتاب های مفید در زمینه کارآفرینی و نظرات کارآفرینان مشهور درباره ی آن ها می پردازیم .

۱۲- ” ذن و هنر نگهداری از موتورسیکلت ” نوشته ی رابرت پیرسیگ :

براد فلد ، سرمایه گذار و مدیرعامل گروه فاندری (Foundry) ، یک شرکت سرمایه گذاری که در مراحل اولیه متمرکز بر سرمایه گذاری بر اختراعات بود ، این کتاب باستانی را که درباره ی سفر یک پدر و پسر در سراسر ایالات متحده آمریکا است را پیشنهاد می دهد .

فلد می گوید :« هرکسی که چیزی را پدید می آورد ، باید این کتاب را بخواند و طعم آن را بچشد .

۱۳- ” تأملات” نوشته ی مارکوس اورلیوس :

براساس گفته ی کِن آلِتا روزنامه نگار آمریکایی ، بنیانگذار و مدیرعامل میلیاردر ترانوس ، الیزابت هولمز ، تحت تاثیر این مقالات فلسفی قرار گرفته است . او گفته است که پیش از راه اندازی شرکتش بارها این کتاب را خوانده است .

“تأملات” مجموعه ای از نوشته های شخصی ، از دهه ی پرهرج و مرج امپراتور روم باستان ، مارکوس اورلیوس است . این کتاب تفسیر او از فلسفه استوکی است که بر پذیرش اوضاع خارج از کنترل و تسلط بر احساسات متمرکز است .

** کتاب “تأملات” نوشته مارکوس اورلیوس و ترجمه ی عرفان ثابتی توسط انتشارات ققنوس منتشر شده است .

۱۴- ” پلک زدن ” نوشته ی ملکوم گلدول :

 

پائول جوزفاک ، مدیرعامل آزمایشگاه مایعات GmbH و عضو پیشین مدیریت در نئوهاس ، این کتاب را ” یک سری توصیه های عالی در مورد چگونگی شکل گیری تصمیم ها ” می نامد .

۱۵- “صفر به یک” نوشته ی پیر تیل :

جان اسکالی ، رئیس پیشین پپسی و مدیرعامل پیشین شرکت اپل ، به بیزینس اینسایدر گفته است که بهترین کتابی که به کارآفرینان فناوری پیشنهاد می دهد ، کتاب صفر به یک است .

اسکالی ، که در حال حاضر در تعدادی از شرکت های فناوری سرمایه گذاری کرده و عضو هیئت مدیره ی ۱۵ شرکت مختلف می باشد ، گفته است که پرفروش ترین کتاب سال ۲۰۱۴ توسط مدیرعامل شرکت پِی پال به ۲ دلیل اهمیت دارد : این کتاب بر اینکه چگونه از یک فناوری ، در آینده یک کسب و کار بسازیم تمرکز کرده است و همچنین به اهمیت شناخت آنچه که انجام می دهید قبل از شیرجه زدن در آن اشاره می کند.

** کتاب “صفر به یک” نوشته پیر تیل و ترجمه ی واسع علوی و راهله یوسف زاده توسط انتشارات نوین منتشر شده است .

۱۶- “بررسی واقعیت” نوشته ی گای کاواساکی :

پنه لوپه ترانک ، یک کارآفرین سریالی و موسس برنامه رویدادهای مجازی “برازن کریریست” می گوید که او دوست دارد توسط فصل های این کتاب تلنگر بخورد !

ترانک می گوید :« هرکدام مانند یک مطلبی از یک وبلاگ است ، بنابراین شما از هر صفحه چیزی یاد خواهید گرفت . هر صفحه به من یادآوری می کند که در کاری که انجام می دهم ذره ای پیشرفت کنم و بهتر باشم . »

۱۷ ” چگونه در آسیای رو به رشد بسیار پولدار شویم ؟ ” نوشته ی محسن حمید

کریس ساکا ، شریک سرمایه گذاری که بیش از یک میلیارد دلار از طریق سرمایه گذاری در شرکت هایی مانند توییتر و اوبر بدست آورده است ، توصیه های خود را درباره ی این کتاب با نویسنده ی کتاب ” ۴ ساعت کار در هفته ” تیم فریس به اشتراک گذاشته است . ساکا گفته است : « چگونه می توانیم در آسیای رو به رشد بسیار پولدار شویم ؟ نوشته ی محسن حمید ، لازمه ی هر کارآفرین است . نویسنده از زبان شما می نویسد و این کتاب درباره ی رشد کردن در جنوب شرقی آسیا ، فرار کردن از توسعه کسب و کاری که برای شما مانند یک شهر نامشخص در آسیای رو به رشد و تبدیل شدن به یک کارآفرین ثروتمند است. »

ساکا همچنین می گوید : « وقتی این کتاب را می خوانید احساس می کنید در دنیای جدید و متفاوتی قدم گذاشته اید . »

۱۸ ” کلید را بزن ” نوشته ی چیپ هیث و دن هیث :

سین الیس ، موسس و مدیرعامل سایت Growthhackers.com ، این کتاب را به هر کارآفرینی پیشنهاد می دهد .

این کتاب از جهت روانشناسی دلیل سختی ایجاد یک تغییر پایدار و عمل به آن را بررسی می کند .

۱۹- ” خروج از بحران ” نوشته ی ادوارد دمینگ :

راجر اهرنبرگ ، بنیانگذار و مدیرعامل شرکت IA Venture ، این کتاب را     ” کتابی مهم برای بنیانگذاران استارتاپ ” می خواند . او می گوید : « این کتاب به احترام کارآفرینان یا مدیر به کارکنان ، تمرکز بر روند و جمع آوری و تجزیه و تحلیل داده ها اصرار دارد . »

  • این کتاب توسط نوروز درداری و انتشارات رسا منتشر شده است .

۲۰- ” قله ” نوشته ی چیپ کنلی :

فردماندین ، شریک سرمایه گذاری Accel Partner ، این کتاب را به عنوان “سلسله نیازهای سازگار با دنیای کسب و کار” توصیف می کند . او اضافه می‌کند که « این کتاب به خوبی نوشته نشده است ( متاسفم چیپ ) ولی توصیه های بسیار خوبی برای دستیابی به پیشرفت پایدار و استفاده بهتر از بحران‌ها دارد. »

۲۱- ” قدرت نفوذ ” نوشته ی رابرت چالدینی :

دیوید هینمیر هانسون ، خالق Ruby on Rails و بنیانگذار Base Camp ، این  این کتاب را به هر کسی که در حوزه کسب و کار فعالیت می‌کنند توصیه می‌کنند. او می‌گوید : « قدرت نفوذ به شما یاد می دهد چگونه بفروشید و چگونه با مشتریان معامله کنید. »

  • این کتاب توسط روح الله حمید مطلق ترجمه و توسط انتشارات رسا منتشر شده است .

۲۲- ” شانس یا هوش ؟ ” نوشته ی بو پی بادی :

مارک پیتر دیویس ، شریک مدیریت Interplay Vnture ، این کتاب را “نگرشی درباره تلاش های منحصر به فردی که کارآفرینان با آن مواجه هستند” توصیف می کند . این کتاب که توسط بو پی بادی نوشته شده است ، نشان می دهد که چگونه در زمانی مناسب ، خود را در شرایط مناسب قرار دهند تا شرایط را برای موفقیت به وجود بیاورند .

  • این کتاب توسط ایثار کیانی ترجمه و توسط نشر فرا منتشر شده است .

۲۳- ” شرح برنامه نویسی مفرط ” نوشته ی کنت بک :

بابک نیوی ، موسس Angelist و Venture hacks ، این کتاب را کتابی مکاشفه آمیز می داند . نیوی می گویند :« محصول خود را همانطور که این کتاب گفته است گسترش دهید ؛ مگر اینکه شما بهتر بدانید ( مثلاً تجربه ساخت سیستم عامل فضا پیما یا گوگل را دارید) . ویرایش اول را بخرید . »

۲۴- ” ۴ گام تا ظهور ” نوشته ی استیو بلنک :

نیوی همچنین این کتاب را از کار آفرین ، استیو بلنک ، پیشنهاد می دهد و آن را نزدیکترین چیز به کتابچه راهنمای یک استارتاپ می‌نامند . مارک آندریسن ،  کارآفرین و بنیانگذار Andreesen Horowitz ، کتاب را ستایش می‌کنند و می گوید : « این کتاب یک نقشه راهی برای تولید یک محصول مناسب بازار می باشد. »

۲۵- ” بوید : خلبان جنگی ای که هنر جنگیدن را تغییر داد . ” نوشته ی رابرت کورام :

بلنک توصیه خود را دارد و درباره این کتاب می گویند :« مشاهده ، جهت یابی،  تصمیم گیری و عمل – بنیان روش توسعه مشتری محور و استارتاپ ناب توسط یک خلبان جنگی ساخته شده است . داستان او را حتماً بخوانید. »

منبع :

www.businessinsider.com

 

مقالات ما را ارزیابی کنید !

پاسخ دهید