شما اینجا هستید
صفحه اصلی > از دست ندهید! > ۲۵ کتابی که هر کارآفرین باید بخواند! (قسمت اول)

۲۵ کتابی که هر کارآفرین باید بخواند! (قسمت اول)

شما همان چیزی هستید که مطالعه می کنید ! پس اگر می خواهید یک کسب و کار بسیار موفق داشته باشید ، باید کتاب هایی که در ادامه به شما معرفی می کنیم را مطالعه کنید .

ما با کارآفرینان بسیار موفق ، مثل مارک کوبان و پیتر تیل ، طی سال ها مصاحبه هایی کرده ایم تا توانستیم کتاب هایی که هر کارآفرین مشتاق ملزم به خواندنش می باشد را پیدا کنیم .

در ادامه بهترین توصیه های آن ها را خواهیم دید .

۱- “سرچشمه” نوشته ی آین راند:

fountainhead

مارک کوبان ، یک میلیاردر خودساخته ، به سایت اینساید بیزینس گفته است که هر کارآفرین ملزم به خواندن این کتاب است .

هم چنین این کتاب ، کتاب مورد علاقه ی چارلی ادانل ، شریک در سرمایه گذاری پل بروکلین ، می باشد . او گفته است : « کتابی را بهتر از این کتاب نمی شناسم که اشتیاق و روحیه کارآفرینی را خلاصه کند؛ سوال این نیست که چه کسی به من اجازه انجام کاری را می دهد ، سوال این است که چه کسی من را می تواند متوقف کند ؟ »

** کتاب سرچشمه ، توسط نشر آبی و ترجمه مینا شریفی ثابت در سال ۱۳۷۹ به چاپ رسیده است .

۲- “اجرایی موثر” نوشته ی پیتر دراکر :

effective executive

این کتاب یکی از سه کتابی است که جف بیزوس ، مدیرعامل شرکت آمازون ، به عنوان یکی از کتاب های روزانه به مدیران ارشد خود داده است . دراکر به محبوب شدن بسیاری از ایده های رایج درباره ی مدیریت کمک کرده است. به عنوان مثال ، مدیران و کارمندان باید به دنبال مجموعه ای از اهداف مشترک کار کنند .

کتاب “اجرایی موثر” به بررسی عادات مدیریت زمان و تصمیم گیری می پردازد که بهترین عملکرد اجرایی در یک سازمان سازنده و ارزشمند را به ارمغان می آورد.

۳- “دوراهی نوآور” نوشته ی کلاتین کریستنسن:

innovators dilemma

بزوس  هم چنین مدیران ارشد خود را وادار به خواندن این کتاب کرده است ، که یکی از تاثیرگذار ترین کتاب های تجارت و کسب و کار در تمام زمان ها می باشد .

هم چنین این کتاب در نظر بسیاری از سرمایه گذاران در بالاترین مرتبه ها قرار دارد که نظر آن ها در ذیل آمده است .

استیو بلنک ، کارآفرین سابق که در حال حاضر در دانشگاه برکلی و چند دانشگاه دیگر درحال تدریس است ، درباره ی این کتاب می گوید : « چرا شرکت های بزرگ مانند دایناسورها هستند ؟ کریستنسن سرانجام توانست دلیل اش را بفهمد و  راه حلی را پیشنهاد بدهد . کارآفرینان در هر صنعتی باید این کتاب را بخوانند تا بتوانند در صنعت خود، بر شرکتهای بزرگ غلبه کنند . »

۴- “سرگذشت تجارت” نوشته ی جان بروکس:

business adventure

این مجموعه داستان های نیویورکی ها ، نوشته ی جان بروکس ، پس از معرفی توسط وارن بافت در سال ۱۹۹۱ به بیل گیتس ، به کتاب مورد علاقه ی بیل گیتس در زمینه تجارت تبدیل شد.

گیتس در این باره می گوید : « “سرگذشت تجارت” همانطور که درباره ی نقاط قوت و ضعف رهبران در موقعیت های چالش برانگیز است ، درباره ی هر تجارت خاص نیز می باشد . به این معنا که با گذشت سال ها ، هنوز هم کتابی کارآمد است . »

۵- “بنجامین فرانکلین” نوشته ی والتر ایساکسون:

walter isaacson

ایلان  ماسک ، مدیرعامل میلیاردر شرکت تسلا و اسپیس ایکس ، این کتاب را یکی از بهترین کتاب های خود معرفی کرده است . « می توانید ببینید چگونه فرانکلین یک کارآفرین بوده است . »

ماسک همچنین کتاب های دیگری از این زندگینامه نویس ، والتر ایساکسون ، خوانده است و کتاب ”   انیشتین : زندگی و جهان او ” را پیشنهاد می کند .

۶- “بیندیشید و ثروتمند شوید” نوشته ی ناپلئون هیل

think and grow rich

دیموند جان ، مدیرعامل شرکت FUBU و سرمایه گذار برنامه SHARK TANK ، به بیزینس اینسایدر گفته است که این کتاب ناپلئون هیل زندگی اش را متحول کرده است.

جان می گوید : « برداشت اصلی از این کتاب ، تنظیم هدف است . این یک واقعیت است ، اگر شما یک هدف را تنظیم نکنید ، چگونه می خواهید انتظار موفقیت را داشته باشید ؟ »

** کتاب بیندیشید و ثروتمند شوید توسط انتشارات نسل نواندیش و ترجمه مهین خالصی منتشر شده است .

۷- “نظام سرمایه داری آگاهانه” نوشته ی جان مکی و راج سیسودیا:

conscius capitalism

کیپ تیندل ، سرمایه گذار و مدیرعامل کانتینر استور ، به بیزینس اینسایدر گفته است این یک کتابی است که هر کارآفرین و رهبر تجاری باید بخواند .

تیندل دوست صمیمی جان مکی ، درباره این کتاب گفته است : « این کتاب ، یک کتاب برد-برد است و هیچ کس نباید آن را از دست بدهد . مدارس کسب و کار این را کشف کرده اند و آن را تدریس می کنند ، و فهمیده اند هر شرکتی که به این کتاب می پردازد ، موفق تر است . »

این کتاب ، یک کتاب ابتدایی بی نظیر است .

۸- “مثل یک مرد فکر کن” نوشته ی جیمز الن :

as a man thinkenth

تونی رابینز ، رهبر اجرایی و کسی که با رئیس جمهور آمریکا ، بیل کلینتون ، کار کرده و مدیر صندوق مالی پائول تودور جونز ، به بیزینس اینسایدر گفته است که این کتاب را بیش از ۱۰ بار خوانده است .

او معمولا این کتاب را به دیگران هدیه می دهد. زیرا این کتاب ، مختصر ، خواندن آن راحت  و عمیق است.

رابینز می گوید : « این  که افکار شما تمام چیزی که در زندگی حس می کنید یا تجربه می کنید را شکل می دهند ، یک اصل کلی می باشد . »

۹- “مسائلی پنهان از ابتدای بنیان جهان” نوشته ی رنه گیرارد:

thinkings hidden

پیتر تیل ، میلیاردر و بنیان گذار پی پال و اولین سرمایه گذار خارجی در فیس بوک، به کارهای فیلسوف فرانسوی ، رنه گیرارد ، بسیار علاقه دارد .

تیل برای اولین بار این کتاب را در دوره ی لیسانس زمانیکه دانشجوی دانشگاه استفنفورد بوده است ، خوانده است . این کتاب بر طرز نگاه او بر جهان تاثیر بسیاری گذاشته است .

تیل ، تفکر گیرارد را در نکته بسیار قدرتمند زیر می داند :

افراد تمایل زیادی برای رقابت درباره ی اهداف مادی خود با رقبایشان دارند ؛ به همین دلیل شدت رقابت چیزی راجع به ارزش های پنهان شده بیان نمی کند . مردم برای مسائل بی اهمیت رقابت می کنند و هنگام مبارزه ، سخت و سخت تر خواهند جنگید .

۱۰- “مانع یک مسیر است” نوشته ی ریان هالیدی:

the obstacle is the way

تیم فریس ، کارآفرین و نویسنده ای که با کتاب “۴ ساعت کار در هفته” مشهور شده است ، این کتاب را پیشنهاد می دهد .

رهبران بررسی کتاب در سال ۲۰۱۴ ، مانند مارکوس اورلیوس و استیو جابز ، به طور موثر دیگران را به استفاده از اصول یونان باستان سوق دادند.

** این کتاب توسط انتشارات کتاب دانشجو و ترجمه سیاوش مروج تربتی منتشر شده است .

۱۱- “حتما شوخی می کنید آقای فینمن ! ” نوشته ی ریچارد پی.فینمن:

surele youre joking

سرجی برین ، بنیان گذار گوگل ، به آکادمی موفقیت گفته است که این زندگینامه ریچارد فینمن باعث شده است که او شغلش را به ترکیب تکنولوژی و خلاقیت اختصاص دهد . فینمن جایزه نوبل فیزیک ۱۹۶۵ را برای کاری که در زمینه ی الکترودینامیک کوانتوم انجام داده بود ، دریافت کرد .

« او علاوه بر زمینه ی کاری خود ، در زمینه های دیگر نیز فعال بود . به یاد می آورم که چگونه توضیح می داد که همیشه دوست داشته مانند لئوناردو داوینچی ، یک هنرمند و یک دانشمند باشد .  برای من واقعا الهام بخش است . به نظر من این عقیده باعث می شود که او یک زندگی کاملی داشته باشد . »

** این کتاب به فارسی ترجمه شده و نشر علم آن را با عنوان «ماجراجویی‌های فیزیکدان قرن بیستم» منتشر کرده است.

منبع :

سایت بیزینس اینسایدر

http://www.businessinsider.com/best-books-for-entrepreneurs-to-read-2016-1/#the-fountainhead-by-ayn-rand-1

 

 

۴٫۷ (۹۳٫۳۳%) ۶ votes

پاسخ دهید