شما اینجا هستید
صفحه اصلی > از دست ندهید! > اینترنت اشیا (قسمت اول)

اینترنت اشیا (قسمت اول)

 

در طی چند سال گذشته پس از روی کار آمدن سرویس جهانی و محلی اینترنت شاهد تغییرات بسیار مهم و چشم‌گیری در حوزه‌های گوناگون اقتصادی، تجاری، اجتماعی، آموزشی، خدماتی، سیاسی و غیره بوده‌ایم. این در حالیست که در این نوع دسترسی گسترده، تنها دسترسی اشخاص به ‌یکدیگر و به اخبار و اطلاعات فراهم شده بود.
حال دنیایی را در نظر بگیرید که در آن، هر وسیله و در نتیجه هر خانه، کارخانه، واحد صنعتی، اقتصادی، کشاورزی، محیط زیستی، و … در شبکه‌ی(۲) عظیمی هستند که همگی همزمان در حال جمع آوری داده و سپس دریافت دستورات از راه دور هستند و می‌توانند در سطحی گسترده کنترل شوند. شاید با کمی درنگ، متوجه وقوع انقلابی شگرف شده باشید. انقلابی که پس از آن، شاید به سختی دنیای امروز را به خاطر بیاورید.

هنگامی که شما، قادر به جمع آوری اطلاعات آنی و عظیم باشید، قطعاً دید مدیریتی بسیار متفاوتی نسبت به آنچه اکنون دارید، خواهید داشت. کشوری را در نظر بگیرید که قادر است این حجم از داده را در سطح خود جمع آوری و پردازش کند. این کشور در حوزه‌ی انرژی، صنعت، حمل و نقل، محیط زیست، سلامت، خدمات عمومی، مدیریت منابع، مدیریت بازار، مدیریت بحران، امنیت و بسیاری ابعاد دیگر شاهد تحولات چشم‌گیری خواهد بود. مثالی در ابعاد کوچکتر را بررسی می‌کنیم. احتمالاً درباره‌ی خانه‌ی هوشمند(۳)، شهر هوشمند(۴) و… شنیده‌اید. فرض کنید عملکرد همه‌ی وسایل و لوازم خانه‌ی شما، حتی شیرهای آب و گاز و لامپ‌ها هوشمند باشند.‌یعنی آن‌ها توسط داده‌ها و برنامه‌ها و‌یا گاهی مستقیماً به دست شما پشتیبانی و کنترل شوند، از روند کارشان با پیامک به شما بازخورد دهند و شما بتوانید با توجه به میزان کار و مصرف هر‌یک، هزینه‌های خانه‌ی خود را برآورد کنید، و بتوانید “از راه دور” آنها را با‌یک پیامک کنترل نمایید. در این صورت قطعاً الگوی زندگی و مصرف شما تغییر خواهد‌کرد. خواهید توانست از خطرات بسیاری که خانه‌ی شما را تهدید می‌کنند جلوگیری کنید، با توجه به برنامه روزمره‌ی خود، “برنامه”ی کاری آن‌ها را تنظیم نمایید، و … . شاید برای مردم امروزی که به این نوع زندگی عادت کرده و می توانند آن را مدیریت کنند، مثال بالا تنها جنبه‌ی سرگرمی و تنوع و کمی هم صرفه جویی در هزینه‌های خانواده باشد. اما اهمیت این مسأله جایی نمایان می‌شود که چندین میلیون خانه‌ی هوشمند را در‌یک کشور تصور کنید.

با کمک اینترنت اشیا می‌توان حمل و نقل، ترافیک شهرها و مصرف انرژی را بهبود داد، از پیشروی آتش سوزی در جنگل‌ها جلوگیری کرد و آلودگی هوا را مدیریت کرد. با بهینه کردن مدیریت منابع، تحول در خدمات‌رسانی و ایجاد کسب و کار‌های جدید که بر پایه‌ی اینترنت و داده هستند، ضمن دگرگونی مشاغل، هزینه‌های مدیریت شهری و کشوری به طرز چشم گیری کاهش خواهند‌یافت. برای نمونه، مصرف کاغذ شدیداً کاهش می‌یابد. دیگر پست کردن و جا به جایی کالاها همانند گذشته نخواهد بود و از ربات‌ها و کوادکوپترها استفاده خواهد شد. هوش مصنوعی به کار خواهد آمد تا برخی کارها را برعهده گیرد. بدین ترتیب، بسیاری مشاغل از بین خواهند رفت و بسیاری دیگر جای آن‌ها را خواهند گرفت. بانکداری را هوش مصنوعی و فناوری‌های مرتبط دیگر همچون بیگ دیتا و غیره متحول خواهند کرد و سطح امنیت آن‌ها ارتقاع پیدا خواهد کرد. مصرف انرژی و آب به کمک ارتباط با مشتری و اجرای برخی سیاست‌ها کاهش پیدا خواهد کرد و بهینه خواهد شد و اتوماسیون در صنایع مختلف رشد قابل توجهی خواهد داشت. به طور کلی بسیاری از کارهای دیگر از طریق این “زنجیره‌ی تأمین همیشه فعال” صورت خواهد پذیرفت.

 

فناوری‌های مورد نیاز برای عملی ساختن اینترنت اشیا

از میان فناوری‌های موجود و توسعه‌یافته برای این منظور، می‌توان به فناوری بلاک چین(۵)، هوش مصنوعی (۶)، فناوری اطلاعات(۷)، بیگ دیتا(۸)، محاسبات و فضای ابری(۹) و همزاد‌های دیجیتال(۱۰) اشاره کرد.

چالش‌ها و فرصت‌های اینترنت اشیا

از مسائل و چالش‌های مهم برای ایجاد اینترنت اشیا، امنیت(۱۱)، زیرساخت‌ها(۱۲)، مدیریت پهنای باند(۱۳) برای پوشش دادن همه‌ی اشیا مورد نظر، ایجاد نرم افزارهای (۱۴) گوناگون و مدیریت داده‌های عظیم(۱۵) است.

به نظر می‌رسد که نسل پنجم اینترنت(۱۶) که در سال ۲۰۱۸ عملی می‌شود، راه حلی برای فراهم کردن پهنای باند مورد نیاز این فناوری داشته باشد. همچنین ایجاد نرم افزارهای مورد استفاده می‌تواند فرصت‌های بسیاری را برای برنامه‌نویسان سراسر دنیا فراهم کند. در این میان، زبان‌های برنامه نویسی پایتون(۱۷)، جاوااسکریپت(۱۸) و سی پلاس پلاس (۱۹) بیش از زبان‌های دیگر محبوب و مورد توجه برنامه نویسان هستند. همچنین برای مدیریت و پردازش این حجم بزرگ از داد‌ه‌ها، به کارگیری فناوری فضای ابری پیشنهاد شده است تا پردازش اطلاعات در لبه‌های (۲۰) شبکه (سمت حسگر‌ها) انجام پذیرد. بدون شک آنچه از چالش‌ها و فرصت‌ها نام برده شد، تنها شماری چند از موارد بسیاری هستند که پرداختن به آن‌ها در این نگاشت نمی‌گنجد.

در بخش‌های بعدی این مقاله، توضیح‌های مفصل‌تری از فناوری‌های مرتبط ارایه خواهد شد.

 

منابع:

www.gartner.com

http://www.zervicio.com/Resources/Articles

 

_____________________________

 1. (Internet of Things (IOT
 2. Network
 3. Smart Home
 4. Smart City
 5. Block Chain
 6. (Artificial Intelligence (AI
 7. Information Technology
 8. Big Data
 9. Cloud Computing – Cloud Space
 10. Digital Twins
 11. Security
 12. Infrastructure
 13. Band Width
 14. Software
 15. Big Data Management
 16. ۵G
 17. Python
 18. JavaScript
 19. ++C
 20. Edge
۵ (۱۰۰%) ۴ votes

پاسخ دهید