تاریخ تاسیس: ۱۳۳۰

مهم‌ترین دستگاه‌ها/ فن‌آوری های موجود مورد استفاده:

 کلیه دستگاههای براده برداری شامل دستگاههای گرد تراش تا طول ۴ متر کارگیر و انواع فرز اونیورسال و دستگاه فرز CNC و نیز انواع صفحه تراش و یک دستگاه صفحه تراش دروازه ای

 دستگاه تراش (Lathe):

ماشین ابزاری است که برای تراشیدن و شکل دهی به قطعات چوبی و فلزی معمولاً دوار به کار می‌رود .با استفاده از حرکت طولی و عرضی برای براده برداری از قطعات گرد، سطح پیشانی، سطح رو، سوراخ زدن در پیچ تراشی، مهره تراشی و مخروط تراشی مورد استفاده قرار می­گیرد. این دستگاه در دو نوع پایه دار و رومیزی می­باشد.

 دستگاه دریل(Drilling Machine)

 دستگاه فرز(Milling Machine):

ابزاری است که برای ایجاد شکل‌های پیچیده برای قطعه‌های فلزی و یا دیگر مواد جامد مورد استفاده قرار می­گیرد. طرز کار این دستگاه بدین طریق است که ابزار بر چرخیده و از قطعه بار برمی‌دارد و قطعه خود بر روی میزی قرار گرفته که می‌توان آن را حرکت داد. برای براده‌برداری از قطع کار در فرزکاری از تیغه چند لبه‌ای استفاده می‌شود که آن را تیغه فرز می‌نامند. لبه‌های برنده تیغه فرز فرم گوه‌ای دارند (مانند رنده تراشکاری) که در روی محیط دایره‌ای قرار گرفته‌اند. برخی کارهایی را که می‌توان روی این دستگاه انجام داد.

صفحه تراش/ شیار در آوردن/ برش/ کنار تراشی چرخدنده تراشی/ چرخ دنده مارپیچ تراشی

 اره لنگ(Saw Lang):

این ماشین ابزار برای برش انواع پولاد سخت در کارخانجات قالبسازی، ماشین سازی، قطعه سازی تراشکاری و سایر کارگاههایی که با فلزاتی مانند آلومینیوم، مس و آهن در ارتباط می‌باشند مناسب است. این اره جای کمی را اشغال کرده و می‌توان از آن برای برش فلزات در قالبهای مختلف (فلزات توپر و خالی) استفاده کرد. بازوی آن متحرک و از زاویه مایل با کم کردن تدریجی زاویه به صورت خودکار روی قطعه کار کرده و مجهز به گیره برای محکم نگه داشتن قطعه می‌باشد. همچنین در نقطه تماس اره با فلز لوله خنک کننده تعبیه شده که با مایع، فلز مورد کار را خنک نگه می‌دارد.

 ماشین صفحه تراش (Page Lathe Machine):

برای تراش سطوح هموار، منحنی و یا شیبدار، علاوه بر ماشین فرز، از ماشین صفحه تراش که یکی از ماشینهای مهم ابزار است، استفاده می­کنند. این ماشین بر حسب کارایی آن، در ماشین سازی بسیار مورد استفاده قرار می گیرد. علاوه بر مواردی که ذکر شد، با این ماشین می توان روی سطح خارجی و داخلی قطعات کار، شیار، جای خار، شکلهای مختلف هندسی، حتی موارد استثنایی فرم منحنی دندانه ها را به وجود آورد. با توجه به فرم و اندازه قطعات کار، ماشین صفحه تراش در اندازه ها و شکلهای مختلف، برحسب نیاز، طراحی و ساخته می شوند.

 ماشین سنگ زنی(Grinding Machine):

ماشین سنگ زنی برای سطوح ناصاف و پرداخت، سطوح مخروطی و استوانه ای، سوراخ کردن یا پرداخت داخلی استوانه ها ، شکل دادن یا تیز کردن ابزارهای برش ، حذف برامدگی های ناصاف یا موانع و از بین انها، پولیش و صیقل دادن سطوح به کار می رود.

مهم‌ترین آزمایش‌ها/خدماتی که در این آزمایشگاه/کارگاه انجام می‌شود:

 ساخت و مونتاژ و انجام تراشکاری های دقیق و نیز ابزار سازی

 آزمایش‌ها/ خدماتی که امکان انجام آن به سفارش درخواست‌کنندگان خارج از دانشگاه وجود دارد: خدمات ماشین فرز CNC و ساخت و مونتاژ ماشین الات صنعتی