به آزمایشگاه آموزشی-تحقیقاتی مقاومت مصالح دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران خوش آمدید. این آزمایشگاه در سال ۱۳۱۳ تاسیس شده است. آزمایشگاه مقاومت مصالح، برای آموزش دانشجویان دوره کارشناسی، و نیز انجام تحقیقات دانشجویان دوره های کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکترا در رشته مهندسی مکانیک قابل استفاده است.

بخش آموزشی:
دانشجویان مقطع کارشناسی که دروس مقاومت مصالح ۱ و ۲۲ را گذرانده اند با بررسی تجربی آموزشهای نظری فرا گرفته شده در این دو درس آشنا خواهند شد.

بخش تحقیقاتی:
دانشجویان می توانند آزمونهای استاندارد کشش، فشار، خمش، و خستگی محوری، و خستگی خمشی را با استفاده از دو دستگاه Instron با ظرفیت های بالا انجام دهند. استفاده از اطلاعات موجود در این سایت برای امور آموزشی بلامانع است.

هر گونه سوال، انتقاد یا پیشنهاد در مورد اطلاعات موجود در این سایت را با ما در میان بگذارید.

 

آزمایشگاه تحقیقاتی:

بخش تحقیقاتی این آزمایشگاه با در اختیار داشتن دو دستگاه Instron و تجربه بالای اعضای خود، آمادگی ارائه انواع خدمات آزمایشگاهی به بخش صنعت و همچنین دانشگاهی را دارا میباشد.

امکانات موجود در بخش تحقیقاتی آزمایشگاه به شرح زیر است

 

دستگاه تست کشش – فشار الکترو مکانیکی Instron 4208

ظرفیت اسمی:
۳۰۰کیلو نیوتن(۳۰تن – ۳۰۰۰۰کیلوگرم)
نرخ بارگذاری:
۳۰۰کیلو نیوتن حداکثر تا سرعت ۱۰۰ میلیمتر بر دقیقه
۱۲۰کیلو نیوتن حد اکثر تا سرعت ۲۵۰ میلیمتر بر دقیقه
سرعت بارگذاری:
۲۵۰-۰٫۰۵ میلیمتر بر دقیقه
حداکثر کورس دستگاه:
۱۱۳۳ میلیمتر
فضای قابل آزمایش:
۶۶۰ میلیمتر افقی – نامحدود جلو و عقب
رنج ابعاد قابل آزمایش:
الف- قطعات تخت: تا حداکثر ۳۸ میلیمتر ضخامت – تا۱۰۱ میلیمتر پهنا
ب- قطعات گرد: ۳۲-۱٫۵ میلیمتر قطر
قابلیتها:
الف – انجام آزمایش جهت قطعات فلزی، پلاستیک سخت،سیم و …
ب – قابلیت استحصال: منحنی نیرو – تغییر طول، تنش کرنش مهندسی،کرنش،نیروی تسلیم،نیروی مقاومت نهایی، نیروی شکست

دستگاه تست کشش و خستگی الکترو هیدرولیکی Instron 8502

ظرفیت اسمی:
۲۵۰کیلو نیوتن(۲۵تن – ۲۵۰۰۰کیلوگرم)
بیشینه بارگذاری استاتیکی:
۳۰۰۲۵۰کیلو نیوتن
بیشینه بار گذاری دینامیکی:
۱۰۰ کیلو نیوتن
حداکثر کورس دستگاه:
۱۰۰ میلیمتر
بیشینه بسامد:
۱۰۰ هرتز
رنج ابعاد قابل آزمایش:
فک هیدرولیکی برای نگهداری نمونه های دایروی با حداکثر قطر ۲۰mm
و نمونه های صفحه ای از ۰ تا ۲۱٫۵mm
تنظیم فشار گیره نگهدارنده به راحتی امکانپذیر است
قابلیتها:
بارگذاری بر روی نمونه های با مقاطع دایروی یا مستطیلی به منظور تعیین عمر عملکردی قطعه تحت تست بارگذاری دوره ای خستگی محوری-خمشی، نمودار کشش-فشار استاتیکی (تنش، کرنش، جابجایی، نیرو)، چغرمگی شکست و دیگر مشخصات مکانیکی

 

آزمایشگاه آموزشی:

بخش آموزشی آزمایشگاه، درس آزمایشگاه مقاومت مصالح ۲ را با هدف یادآوری مباحث مقاومت مصالح و آزمون عملی مباحث نظری آن درس پوشش می دهد. این درس شامل ۸ آزمایش در مباحث مختلف به همراه آزمونهای نظری و عملی است.

جهت دریافت دستور کار آزمایشگاه بر روی لینک مقابل کلیک کنید:   دستور کار آزمایشگاه

لیست آزمایش ها

خمش تیر مستقیم:
این آزمایش تغییرشکل عرضی تیر با تکیه گاه مرکب را تحت انواعی از بارگذاریهای نقطه ای مورد بررسی قرار می دهد. بارهای نقطه ای مطابق دستورکار در نقاط مختلف تیر اعمال شده و به صورت تدریجی افزایش می یابند و تغییر مکان عمودی نقطه ای از تیر اندازه گیری می شود. هدف از این آزمایش تحقیق در مورد خطی بودن رابطه خیز-بارگذاری تیر، و تعیین سختی خمشی EI آن است که با معلوم بودن ابعاد مقطع تیر می توان از آن به منظور تعیین مدول الاستیسیته ماده تیر و شناسایی آن استفاده کرد. آزمایش با تیرهای از جنسهای متفاوت انجام می گیرد.

خمش تیر خمیده:
در این آزمایش ۴۴ نوع تیر خمیده نازک به صورت ربع دایره، داویت، نیم دایره، و تمام دایره تحت بارگذاری نقطه ای تدریجا افزایشی قرار می گیرند و تغییر مکان نقطه ای از تیر در دو راستا سنجیده می شود. طبق تحلیل روشهای انرژی، رابطه نظری بین خیز وبارگذاری در این تیرها به صورت خطی و بطور معکوس متناسب با سختی خمشی EI است. مطابق آزمایش قبل، هدف در این آزمایش تحقیق خطی بودن رابطه و تعیین مدول الاستیسیته ماده تیر با استفاده از تغییرمکانهای اندازه گیری شده در دو راستا است.

پیچش ارتجاعی و غیر ارتجاعی میله های دایره ای توپر:
هدف از این آزمایش، بررسی رفتار پیچشی میله با مقطع دایره ای در ناحیه ارتجاعی و غیر ارتجاعی است. تعیین مدول برشی ماده میله، خطی بودن رفتار در ناحیه ارتجاعی، بررسی زاویه پیچش مانده در اثر باربرداری در ناحیه غیر ارتجاعی از جمله اهداف این آزمایش است.

پپیچش ارتجاعی مقطع توخالی جدارنازک:
در این آزمایش، پروفیل قوطی شکل جدارنازک با مقطع مستطیلی در ناحیه ارتجاعی تحت کوپل پیچشی قرار می گیرد. بررسی رفتار خطی عضو و تعیین مدول برشی ماده از جمله اهداف این آزمایش است.

کمانش ستون با انواعی از شرایط تکیه گاهی:
در این آزمایش، ستون با مقطع مستطیلی با انواعی از شرایط تکیه گاهی لولایی یا درگیر در دوسر، تحت بار محوری فشاری قرار گرفته و بار بحرانی کمانش آن از آزمایش بدست آمده و با بار بحرانی اویلر مقایسه می شود.

آزمون ضربه (به روشهای ایزود و شارپی):
در این آزمایش، انرژی ضربه نمونه های با شیار vv شکل ساخته شده از مواد مختلف در دو آزمون ایزود و شارپی تعیین و با هم مقایسه می شوند. آزمون ضربه معیاری از چقرمگی ماده و قابلیت جذب انرژی پیش از شکست است.

آزمون کشش ساده:
در این آزمایش، نمونه تخت در دستگاه آزمون کشش ساده قرار گرفته و رفتار آن در ناحیه ارتجاعی و غیر ارتجاعی برای تعیین خواص مکانیکی متعددی مورد بررسی قرار می گیرد. این خواص عبارتند از : مدول یانگ، تنش تسلیم، تنش کششی حداکثر، و تنش و کرنش نقطه شکست.

تحلیل تجربی تنش به روش فوتوالاستیسیته:
در این آزمایش، ضریب تمرکز تنش در صفحه سوراخ دار تحت بار کششی به روش تجربی فوتوالاستیسیته تعیین می شود. این روش توزیع تنش را در یک نمونه شفاف بارگذاری شده به صورت صفحه ای به تصویر می کشد.

 

اعضا:

دکتر عطایی استاد دانشکده مکانیک
دکتر علی اصغر عطائی
سمت:سرپرست آزمایشگاه و مدرس درس آزمایشگاه
پست الکترونیک:aataee@ut.ac.ir
شماره تماس:۰۲۱-۸۲۰۸۴۰۵۱
دکتر مجتبی حقیقی
سمت:مدرس درس آزمایشگاه
پست الکترونیک:mohaghighi@ut.ac.ir
شماره تماس:۰۲۱-۸۲۰۸۴۸۶۰
آقای بابک نوازنی
سمت:کارشناس آزمایشگاه
پست الکترونیک:stlab89@gmail.com
شماره تماس:

 

تماس با ما:

آدرس:
تهران
خیابان کارگر شمالی
بالاتر از جلال آل احمد
پردیس دانشکده های فنی دانشگاه تهران
دانشکده مهندسی مکانیک
آزمایشگاه مقاومت مصالح