دانشکده مهندسی مکانیک علاوه بر مقطع کارشناسی در دو مقطع کارشناسی ارشد و دکتری و در گرایش‌های تبدیل انرژی، ساخت و تولید، طراحی کاربردی و ماشین‌های آبی به صورت آزاد، نوبت دوم و استعدادهای درخشان دانشجو می‌پذیرد. علاوه بر این دانشکده پذیرای دانشجویان دکتری در رشته نانوفناوری نیز می‌باشد. جزئیات بیشتر در خصوص نحوه پذیرش دانشجو و همچنین آئین‌نامه‌های مرتبط با دوره‌های تحصیلات تکمیلی در سایت www.egufa.ir آورده شده است.معاونت پژوهشی و تحصیلات تکمیلی دانشکده مهندسی مکانیک مسئول اجرای مصوبه‌های شورای تحصیلات تکمیلی دانشکده و مصوبه‌های شورای تحصیلات تکمیلی پردیس دانشکده‌های فنی در خصوص نحوه پذیرش دانشجو، برنامه‌ریزی دوره‌ها، نظارت و کنترل و ارزشیابی مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری می‌باشد.

اساتید دانشکده مهندسی مکانیک در زمینه‌های مختلف به شرح زیر فعالیت پژوهشی انجام می‌دهند. جزئیات بیشتر در خصوص فعالیت‌های پژوهشی اساتید در صفحه شخصی آن‌ها آورده شده است.

۱- توربوماشین‌ها
۲- تداخل سنجی
۳- اسپری و پاشش
۴- انتقال حرارت معکوس: طراحی و تشخیص
۵- سیالات غیرنیوتنی
۶- انتقال حرارت در محیط متخلخل
۷- شکل‌دهی فلزات
۸- اتوماسیون و رباتیک
۹- انرژی‌های نو
۱۰- احتراق
۱۱- مهندسی خودرو
۱۲- مهندسی زیست
۱۳- CAM/CAD
۱۴- آکوستیک و آنالیز مودال
۱۵- مواد کامپوزیت
۱۶- سازه‌ها و مواد هوشمند
۱۷- تقطیر و جوشش در سیستم های تبرید
۱۸- نانومکانیک محاسباتی
۱۹- موتورهای احتراق داخلی
۲۰- دینامیک سیالات محاسباتی (CFD)

در راستای رسیدن به اهداف عالیه پژوهشی دانشکده مهندسی مکانیک و پردیس دانشکده‌های فنی دانشگاه تهران معاونت پژوهشی و تحصیلات تکمیلی در دو حوزه پژوهش‌های کاربردی و بنیادی برنامه‌ریزیهای لازم را انجام می‌دهد. پژوهش‌های کاربردی نوعاً تحقیقاتی است که توسط صنایع و ارگان‌های خارج از دانشگاه تهران حمایت مالی می‌شوند. در این رابطه فراخوان‌های طرح‌های پیشنهادی (RFP’s) که از ستاد پژوهش پردیس فنی یا بطور مستقیم به دانشکده ارسال می‌شود برحسب موضوع پروژه بین اساتید متخصص جهت تهیه پروپوزال توزیع می‌گردد. همچنین در راستای معرفی و شناساندن فعالیت‌ها و قابلیت‌های پژوهشی دانشکده بازدید‌های متقابل با صنایع مختلف توسط این معاونت برنامه‌ریزی می‌شود.

پژوهش‌های بنیادی از نوع تحقیقاتی است که اساتید به‌صورت علاقه شخصی یا با کمک و حمایت‌های مالی پردیس و دانشگاه (طرح پژوهشی نوع اول) انجام می‌دهند. ما حصل این نوع پژوهش‌ها عموماً مقالات علمی منتشره در نشریات و در کنفرانس‌های علمی ملی و بین‌المللی و یا طرح‌های پیشنهادی کاربردی قابل ارائه به صنعت است. لازم به ذکر است که در راستای هدفمندسازی پژوهش‌های بنیادی، تمامی اساتید دانشکده مکانیک (همانند دانشکده‌های دیگر پردیس دانشکده‌های فنی) ملزم به انجام این نوع فعالیت‌های پژوهشی در قالب طرح جامع تحقیقات خود (Research Plan) که به معاونت پژوهشی ارائه نموده‌اند می‌باشند.

دکتر علیرضا ریاسی