شهید آوینی: کارتان را برای خدا نکنید، برای خدا کار کنید. تفاوتش فقط همین قدر است که ممکن است حسین در کربلا باشد و من در حال کسب علم برای رضای خدا…!

بسیجی بودن سه تا شرط دارد: شرط اولِ لازم و نه کافی‌اش، این است که نسبت به دوروبرت بی‌تفاوت نباشی، درد داشته باشی، دغدغه داشته باشی، در اشکال مختلفش (سیاست، فرهنگ، اقتصاد، دین، صنعت و هر آن صورت‌مسئله‌ای که روی زمین مانده و راه حلش کمر همتی می‌طلبد!) بسیجی به همه چیز از پس عینک دین نگاه می‌کند. لذا دغدغه‌اش هم، رنگ و بوی دینی دارد. شرط دومِ لازمش این است که پای کار و در میدان باشی (بخوانید چمران باشی)؛ یعنی اینکه به وقتش کاغذ و جزوه‌ات را دست بگیری و شاگرد ممتاز دانشگاه باشی، بعد‌تر، وزیر دفاع انقلاب نوپایی بشوی و آنجایی که لازم است، صرف‌نظر از همه‌ی آن سبقه‌ی عالیه‌ی علمی و سیاسی‌ات لباس خاکی بپوشی و زیر آتش ضدانقلاب چریکی زندگی کنی. شرط سومِ خیلی خیلی لازم و اصلی اش هم این است که تا امامت نیامده است، در غیابش، اهل کوفه نباشی و دست از یاری مسلم زمانت نکشی و بدانی تا حسین نیامده است، مسلم ولی امر است.

لازمه‌ی آن دغدغه‌مندی که پیش‌تر ذکرش رفت، داشتن آگاهی کافی است. اساساً تفاوت چندانی بین عالم بی‌عمل با عامل فاقد علم نیست. هر دو به نحوی مصداق همان زنبور بی عسل هستند. لذا، در بسیج دانشکده‌ی مکانیک، حلقه‌های معرفت محوری تشکیل می‌شود که در آن‌ها، در یک فضای دوستانه، پیرامون موضوعات مختلف بحث می‌شود. بچه‌ها سوالاتشان را مطرح می‌کنند. بعضاً اساتید مدعو و گاهی دوستانی که اهل مطالعه هستند به این سؤالات پاسخ می‌دهند و راجع به این پاسخ‌ها گفتگو می‌شود و نهایتاً در خلال این گفت‌وگوهای علمیِ دوستانه، پایه‌های فکری و اعتقادی بچه‌ها تقویت می‌شود.

اهمیت مطالعه و کتابخوانی برای همگان مشخص است لذا، با هدف تشویق به کتاب و کتاب‌خوانی، علاوه بر کتابخانه‌ی نسبتاً خوب و کاملی (از جزوه‌های درسی اساتید گرفته تا رمان‌های روسی – فلسفی که در هیچ دست‌دوم‌فروشی انقلاب هم نمی‌شود پیدایشان کرد، در این کتابخانه هست.) که در دفتر بسیج ایجاد شده است، ایده‌ی میز کتاب چند سالی است که در فضاهای عمومی دانشکده مانند لابی اجرا می‌شود که البته بازخورد نسبتاً خوبی داشته است.

سالانه در کشور کلی مهندس فارغ‌التحصیل می‌شوند و کلی همایش ملی و بین‌المللی برگزار می‌شود و بعضاً در دانشگاه‌های مهندسی ما روی مقالاتی کار می‌شود که جزء موضوعات روز علمی دنیا هستند. بااین‌حال در سال‌های اخیر، متأسفانه کشور ما عمدتاً واردکننده‌ی فناوری بوده تا تولیدکننده. یکی از علل اصلی این است که در تمام کشورهای پیشرفته و صنعتی دنیا، صنعت و دانشگاه دو مقوله‌ی به هم پیوسته‌اند که متأسفانه در کشور ما این دو، از هم دور افتاده‌اند. دانشجویی که تابه‌حال کار صنعتی نکرده است هیچ دیدی نسبت به چالش‌ها و دغدغه‌های پیش روی صنعت کشور ندارد.
لذا در سال تحصیلی ۹۴-۹۳۳ برای اولین بار، همایشی تحت عنوان فنعت (فوت وفن صنعتی شدن) توسط بسیج دانشکده‌ و با محوریت ارتباط صنعت و دانشگاه و با هدف ایجاد همان دید صنعتی مذکور و تقریب فضای ذهنی مقاله پسند دانشجوی مهندسی به واقعیت صنایع مرتبط با مکانیک کشور برگزار شد. (استقبال فوق العاده دانشجویان از این برنامه، نشان از دغدغه آنها داشت.) این همایش سال گذشته نیز برای دومین بار برگزار شد و استقبالی فراتر از دوره اول را به خود دید.

نشریه‌ی علمی – فرهنگی بسامد که اولین شماره‌ی آن در سال ۸۹ زیر چاپ رفت، که مورد استقبال طیف‌های فکری مختلف و حتی اساتید دانشکده بوده است. مفاد فرهنگی نشریه، غالباً شامل بحث و بررسی پیرامون مسائل و مشکلات فرهنگی رایج است که در زندگی روزمره‌مان با آن سروکار داریم. مطالب علمی نشریه، البته با آن تعریف مرسوم نشریات از علمی که به‌طور معمول شامل مقالات روز علمی و تازه‌های فناوری است، فرق دارد. این‌که میگوییم علمی یعنی آنکه برویم و در خصوص صنایع مرتبط با مکانیک کشور خودمان تحقیق کنیم. با اساتید، دانشجویان و مهندسان موفق گفتگو کنیم و بدین ترتیب چالش‌های پیش روی صنعت کشور و حتی فضاهای مناسب کاری را به دانشجویان دانشکده معرفی کنیم. .

مشکلات کشور که بخشی از آن باید به دست مهندسین مکانیک حل شود، نیاز به تمرکز و وقت بیشتری دارد. برای مثال مسائل صنعت خودروسازی کشور یکی از این موارد است. در بسیج دانشکده کارگروهی با نام کارگروه صنعت خودروسازی تشکیل شده است. هدفی که این کارگروه برای خود برگزیده بررسی مشکلات مدیریتی و فنی صنعت خودروسازی کشور و مطالعه دقیق این صنعت در کشور های دیگر است که می تواند در نهایت منجر به ارائه راه حل و کمک به مسئولان کشور برای حل مشکلات خودروسازی کشور باشد.

یکی از لازمه های زندگی دانشجویی بحث و گفت‌وگوی منطقی حول مسائلی است که در کشور وجود دارد. مسائلی که افراد با نگاه‌های مختلف پیرامون آن‌ها نظر دارند. در این سال‌ها بسیج دانشکده برگزاری جلساتی که افراد با آرامش نظرات خود را بیان کنند و مورد نقد و چالش قرار گیرند، را همیشه در برنامه خود داشته است. فضای این جلسات به گونه ای بوده است که بعضا اساتید دانشکده هم در این جلسات حاضر می‌شده‌اند.

باشد که خداوند ما را از سربازان امام زمان قرار دهد و در ظهور حضرتش تعجیل بفرماید.
اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم