آدرس وبسایت : http://www.utsame.com

تشکل های دانشجویی موجود در دانشگاه در طول سال­های حضور خود نقش به سزایی در جهت ­دهی صحیح، برنامه‌ریزی و اجرای فعالیت­ های دانشجویی داشته ­اند. این تشکّل ­ها با روحیه پویایی و کمال­گرایی خود همواره با نگاه به فعالیت­ های گذشته خود و بررسی عملکردهایشان سعی در بهبود روند جاری و پیشرفت در وضع موجود دارند که این خود اصلی‌ترین مشخصه و مهمترین عامل استمرار فعالیت ­های آنان است. استفاده از دانشجویان نمونه و باانگیزه، چه در امر تصمیم ­گیری و چه در اجرای برنامه ­های پیش­رو، از دیگر مزایای این تشکل­ ها به حساب می ­آید که می­ تواند با هدایت درست موجبات پیشرفت دانشگاه و دانشجویان آن را فراهم سازد.

انجمن علمی دانشکده مهندسی مکانیک از یک شورای مرکزی ۵ نفره و تیم اعضای ویژه و فعال آن که در واقع شامل تمامی دانشجویان دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران می­ باشد، تشکیل شده‌است. این تیم اجرایی به سرپرستی آقای دکتر ابری‌نیا، استاد دانشکده مهندسی مکانیک دانشگاه تهران، در راستای ادای دین نسبت به این دانشکده پرافتخار در مهندسی کشور، تمام تلاش خود را در جهت پیشرفت علمی و تسهیل و ارتقای سطح امور آموزشی و پژوهشی آن به عمل آورده و برای رسیدن به این اهداف زیرساخت‌های بسیار مناسبی فراهم نموده‌است، که از جمله آن‌ها می‌توان تشکیل کارگروه‌های مختلف و تعریف حوزه وظایف و اختیارات هرکدام، در راستای نایل‌آمدن به معیارهای یک انجمن علمی مطلوب را نام برد.

فعالیت یا حتی حضور در این انجمن کارکردهای پنهان و آشکاری دارد که باعث تقویت شخصیت علمی و اجتماعی اعضا می­شود، از جمله ایجاد اعتماد به نفس، نظم، تبادل اندیشه، مهارت­های کارگروهی و زمینه‌های اشتغال و… . این­ها همه گوشه‌ای از کارکردهای پنهان است که با در نظر گرفتن کارکردهای آشکار از جمله بازدیدهای علمی، معارفه رشته، سمینارها و همایش ­ها و بانک کتاب و نرم‌افزار می‌توان به اهمیت این تشکل پی برد. تجاربی که اعضای فعّال انجمن علمی در زمینه‌های اجتماعی و کاری کسب می­کنند، آن‌ها را برای حضور مؤثر در محیط­ های کاری گوناگونی که در رشته مهندسی مکانیک در داخل و خارج کشور موجود است آماده می­سازد.